Skocz do zawartości
Pkurek

Projekt gry o marsie

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpocząłem projekt ,którego celem będzie stworzenie prostej gry komputerowej o przygodzie na marsie. Na wykonanie go w całości zamierzam poświęcić nie więcej niż rok. Gra będzie w technologii 3d ,a przeznaczona będzie dla rozrywki znajomych i użytkowników forów ,na których będę prezentował postępy moich prac oraz w zależności od zaawansowania projektu dla większej liczby graczy. Nie przewiduję trybu multiplayer. Na celu mam stworzenie przygodówki z elementami symulacji. Jeżeli chodzi o fabułę to będzie to historia o polskich astronautach ,w której będą oni głównymi bohaterami ,ale także będzie można wejść w interakcję z eksploratorami o innym pochodzeniu ,co podkreślą głównie wspólne projekty z amerykanami. Mechanika gry ma być dokładnie przemyślana wraz z chętnymi do pomocy choć oczywiście w projekt nie zamierzam nikogo wkręcać jeśli ktoś by zechciał pomóc czy to wsparciem modelarskim, programistycznym, wiedzą lub chociażby psychicznie to zachęcam do współpracy. Oczywiście zdaję sobie sprawę iż nikt zdrowy nie przystąpi do projektu ,który jest wyłącznie moją zachcianką i dlatego co jakiś czas postaram się napisać co już udało mi się zrobić. Byś może w końcu to kogoś przekona. Będę się o coś pytał co jakiś czas więc proszę szczególnie o wiedzę.

PS. Jeżeli ktoś miał kiedyś kontakt z Blenderem 3D i innymi programami graficznymi to proszę o kontakt :D

Mam pierwsze pytania. W większości znam na nie odpowiedzi ale potrzebuję rzetelnych informacji od fachowców ,a więc pytam:

Gdzie na marsie jest woda?

Jak ją wykryć?

Jak ją wydobyć?

Czy pory roku na marsie czymś się różnią (np. zjawiskami, temperaturą)?

Czy są tam burze/burze piaskowe?

Wgl. Jakie tam zachodzą zjawiska?

Jak silne wiatry tam występują?

Czy niski poziom grawitacji oznacza ,,latanie,,? (jak np. na księżycu)?

Co to jest magnetosfera i czy są jakieś inne sfery

PS.Proszę o rozbudowane odpowiedzi ,bo podstawowe informacje to znam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tamtaratam! O ile człowieka, który od dziecka pasjonuje się kosmosem i uwielbia czytać o astrofizyce i innych tego typu rzeczach może zostać uznany za fachowca no to już śpieszę z odpowiedziami.

Na marsie wodę mamy głównie na biegunach i znajduje się ona w stanie stałym (lód). Wykryć ją można na wiele sposobów, jeśli astronauci chodzą po powierzchni to mogą ją rozpoznać choćby gołym okiem. Innymi sposobami są choćby sondy orbitalne czy łaziki badające skład gleby. Wydobycie to choćby "wykopanie" lodowego bloku. Można by to zrobić tradycyjnym wiertłem, jakimś narzędziem co tnie termicznie (wyciąć blok a następnie go wyciągnąć) czy laserem górniczym (jakoż, że to gra w przyszłości, możesz sobie na to pozwolić). 

Pory roku na marsie właściwie nie różnią się od tych ziemskich (pod względem mechanizmu), jednak przez to, że Mars jest bardziej oddalony od słońca niż ziemia, ma inną atmosferę  to mamy tam trochę inne temperatury, wilgotność i takie tam czynniki. 

Burze piaskowe (a bardziej pyłowe) są i są największe w całym Sol. Niektóre są malutkie a inne obejmują całą planetę. Wiatr w nich sięga ok. 300km/h. Jednak nie popełniaj z nimi takiego błędu jak twórcy filmu "Marsjanin". Ponieważ oni przesadzili z skalą zniszczeń jakie on wprowadza. Otóż wiatry są niszczycielskie... ale na ziemi. Na marsie nie oznacza to, że wyjdziemy sobie z kawusią w ręku na balkon, spojżymy na Fobosa i powiemy "fajny dzionek, ten wietrzyk taki przyjemny", nie nie nie. Tylko przez to, że mars ma rzadszą atmosferę są trochę łagodniejsze niż na ziemi. 

Z innymi zjawiskami zbytnio nie można się popisać na Marsie. Planeta ma biedną atmosferę. Na Ziemi rzeczy typu burze, grad, deszcz, wichury, śnieg są spowodowane przez naszą atmosferę. Na Marsie nie zaznamy tego co na Ziemi np opadów śniegu. 

Niski poziom grawitacji oznacza tyle, że nie będziemy chodzić jak na Ziemi, aczkolwiek nie będziemy również latać jak na księżycu. Można to podsumować jako: skaczemy wyżej niż na Ziemi, ale również chodzimy wolniej (ponieważ skafandry nie są zbyt wygodne a i nasze nogi nie są biologicznie dostosowane do takiej grawitacji). 

Magnetosfera to taki bajer, dzięki któremu nasza planeta nie jest wielką mikrofalówką a my popcornem. Odbija szkodliwe promieniowanie kosmiczne i chroni nas przed rozbłyskami słonecznymi. (dlatego astronauci na marsie muszą nosić skafandry a nie tylko maski tlenowe) Mars jej nie posiada ponieważ ma zbyt "stałe" jądro. Nasze Ziemskie jest płynne i non-stop się kręci dzięki czemu wytwarza pole magnetyczne.

Mam nadzieję, że pomogłem :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Robić grę o czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia...

14 godzin temu, Pkurek napisał:

Czy niski poziom grawitacji oznacza ,,latanie,,?

Tak k***a :) A widziałeś kiedykolwiek któryś z łazików wysłanych na księżyc? Pathfinder, Spirit lub Opportunity? Czy one latały? Na księżycu też ludzie nie latają, widziałeś kiedykolwiek jakikolwiek materiał kręcony tam (podobno) ?

14 godzin temu, Pkurek napisał:

czy są jakieś inne sfery

Jest np mózgosfera której tobie chyba brakuje, skoro research na temat marsa robisz na forum, na którym co najwyżej odpowie ci jakiś zapaleniec, lub ktoś celowo, ot tak ze zwykłej ludzkiej uczynności, wprowadzi cię w błąd. Ale niech zgadnę - jesteś za cienki z angielskiego, żeby wejść sobie na strony NASA/JPL i tam szperać. To tam masz fachowców a nie tu.

Nastawiasz się na coś realistycznego ale gówno ci z tego wyjdzie. Już lepiej zrób gierkę o jakiejś bajkowej z dupy krainie, przynajmniej nikt ci nie wytknie, że coś, na czym np oparłeś dużą część scenariusza jest totalną bzdurą.

Kurde, zrobię chyba grę historyczną o jakiejś bitwie. Spytam się chłopaków na przerwie śniadaniowej czy znają jakąś fajną i czy coś mi mogą opowiedzieć o niej :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chłopak robi grę to napisał posta na forum o grach. Może nie trafił faktycznie w dobre miejsce ale Danieo mu sensownie odpisał a ty jedziesz po nim bez opamiętania.

15 godzin temu, FrozenShade napisał:

Jest np mózgosfera której tobie chyba brakuje

co to ma k...a być? Niby taki z ciebie guru programista edukator a momentami piszesz jak burak któremu słoma z butów wystaje.

jesteś za cienki z angielskiego, żeby wejść sobie na strony NASA/JPL

no i co z tego? może ma 16 lat i jeszcze się nie zdążył nauczyć a może ma to w dupie. I co odmówisz mu prawa zdobywania informacji w jego ojczystym języku? I na koniec cytat który podsumowuje twoją opinię na temat wszystkich dookoła którzy próbują robić coś innego niż skulstołna:

Nastawiasz się na coś realistycznego ale gówno ci z tego wyjdzie.

Fozen szanuję cie za twoją wiedzę ale poza tym jako osoba to według mnie jesteś po prostu zgorzkniałym dupkiem.

I na koniec. Ja wiem że na 99% mu gówno z tego projektu wyjdzie ale ostatnia rzecz jakiej on potrzebuje to żeby ktoś go tu wyzywał od bezmózgów. Jeśli potrzebuje krytyki to konstruktywnej a nie obraźliwej.

Edytowane przez przemoo83

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, przemoo83 napisał:

ale Danieo mu sensownie odpisał

I jego szczęście, bo równie dobrze mógł by trafić na kogoś uczynnego, kto by mu opisał strumyki wody i wodospady na Marsie. A potem powstała by gra bo 'na forum mi tak napisali'.

programista edukator a momentami piszesz jak burak

Już dawno się nauczyłem, że jeden porządny kop w dupę i wytknięcie głupoty działa lepiej niż tysiąc pogłaskań po główce i tłumaczenie 'to nie tak się robi'. Taka lekcja ma zwyczajnie większe szanse na bycie zapamiętaną. Poza tym nigdy nie aspirowałem do bycia 'edukatorem'.

może ma 16 lat i jeszcze się nie zdążył nauczyć

Jest jeszcze polska Wikipedia oraz cała masa fajnych i rzeczowych stron poświęconych astronomii. Wydaje mi się, że 16-latek powinien już umieć googlować, zwłaszcza, jeśli się chce wziąć za pisanie gier. Bo za chwilę przyjdzie tu i będziesz mu tłumaczył jak założyć projekt w Unity. Tacy jak on w tym wieku pytają o głupoty, o wszystko, nie umieją (albo nawet nie wiedzą, że tak można) zdobywać wiedzy samodzielnie. Standardowe 'weź idź sobie wygooglaj' już nie działa ;) Chcesz być jego niańką i największym przyjacielem?

jako osoba to według mnie jesteś po prostu zgorzkniałym dupkiem.

Nie, zgorzkniałym na pewno nie ;)

Jeśli potrzebuje krytyki to konstruktywnej a nie obraźliwej.

Była krytyka konstruktywna. Było CO i JAK powinien zrobić, sposoby na dowiedzenie się tego, co on chce się dowiedzieć. Wyczerpuje to definicję konstruktywnej krytyki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za rady ,z projektu nie zrezygnuję i będę się dalej pytał ,bo wiem ,że w google znajdę odpowiedzi ,ale dostając odpowiedź na forum wiem ,że to jednak coś dla kogoś znaczy żeby mi pomóc. A teraz tak: zobaczymy na koniec komu się uda. Jeśli mi uda się dokończyć tę grę w ciągu dwóch lat (myślałem ,że 1 rok ale zobaczymy) to mi pogratulujesz Frozen ,a jeśli nie uda to odejdę z tego forum ok? Mam nadzieję ,że się zgodzisz i dotrzymasz potem słowa :D

Edytowane przez Pkurek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Pkurek napisał:

(...) a jeśli nie uda to odejdę z tego forum ok? Mam nadzieję ,że się zgodzisz i dotrzymasz potem słowa

Ja się nie zgadzam. Z tego forum się nie odchodzi ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, Pkurek napisał:

i będę się dalej pytał ,bo wiem ,że w google znajdę odpowiedzi ,ale dostając odpowiedź na forum wiem ,że to jednak coś dla kogoś znaczy żeby mi pomóc

Nie ma sprawy, pytaj, ale bez przesady - robiąc grę randkową będziesz się tu nas pytał jak podrywać dziewczyny w szkole? Kurde, ja nawet nie pamiętam już ;)

Odnośnie twojego tematu - Marsa - masz całą masę dobrych, rzetelnych źródeł, czegoś z czym powinieneś się zapoznać, żeby zwyczajnie nie wyjść na idiotę. Przed każdym projektem powinno się robić research, i nie mam tu na myśli pytania na forach niezwiązanych z danym tematem. Żeby oddać klimat słusznie minionego okresu w moim PGR Online ponownie obejrzałem kilka filmów Barei, wyszukiwałem strony pokazujące różne 'fajne rzeczy' z tamtego okresu - wielką inspiracją dla mnie były np plakaty, tabliczki informacyjne i te z propagandowymi hasłami. Tego nie dało by mi zapytanie na forum dla twórców gier bo oni przeważnie gówno wiedzą na ten temat.

13 godzin temu, Pkurek napisał:

to mi pogratulujesz Frozen

Zrób działające cokolwiek, co nie będzie wyglądać jak kupa gówna z szablonów i darmowych assetów. Już wtedy ci pogratuluję bo to będzie więcej niż osiąga prawie każdy wanna-be-gamedeveloper.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta